2018-2019 Undergraduate Catalog


Information Technology Directory

Information Technology

Bryan Lucas, B.B.A, M.B.A.—Chief Technology Officer

Tammy Smetters—Assistant to the CTO

Walter Wallace, B.S., M.B.A.—Associate Director, Operations

Leslie Sanders—Operations Analyst

Terrie Harbour—Purchasing Specialist

Terri Robinett—Purchasing Specialist

Computer Systems

Craig Carlson—Associate Director, Computer Systems

Ann Bailey—Manager, Systems Labs

Mark Cook—Database Administrator

Russ Davis—Server Security Administrator

Jon Eidson—Sr. Database Administrator

Sean Gillaspy—Administrator, Systems Labs

Jim Gribble—Administrator, Systems Labs

Thomas Guidry—Systems Administrator

Philip Howell—Systems Administrator

David Jewett—Systems Administrator

Josiah Miller—Systems Administrator

Brian Nevius—Systems Administrator

Stephen Meyers—Systems Administrator

Tommy Riley—Database Administrator

Shelley Shuga—Systems Administrator

Scott Smith—Systems Administrator

Customer Services
Joshua Tooley—Associate Director, Customer Services

Rob Allen—Customer Services Consultant

Karen Bowerman—Sr. Customer Services Consultant

Carlene Coover—Technical Trainer

Alan Crume—Customer Services Consultant

Cathleen Dawson-Jackson—Sr. Customer Services Consultant

Ken Do—Customer Services Consultant

Rebecca Glass—Sr. Customer Services Consultant

Lori Russell—Customer Services Consultant

Michael Glass—Frontline Operations Coordinator

Matt Coffer—IT Coordinator, Athletics

Charles Dewar—IT Coordinator, Harris

Andrew Hamer—IT Coordinator, Music

Trey Ivy—IT Coordinator, Provost

Paul Lopez—IT Coordinator, Student Affairs

Jonathan McNair—IT Coordinator, Student Affairs

Enterprise Application Services

Joshua Harmon—Director, EAS

Richard Yantis—Associate Director, EAS

Stephen Carr—Applications Developer

Ben Crenshaw—Applications Developer

Susie Davis—Applications Developer

Faina Feldman—Applications Developer

Toby Leonard—Applications Developer

Cindy McCray—Applications Developer

Michael Perales—Applications Developer

Michael Selman—Applications Developer

Joel Smith—Applications Developer

Erica Snider—Applications Developer

Shawn Spangler—Applications Developer

Jeffrey Stanley—Applications Developer

Steve Taylor—Applications Developer

Huy Tran—Applications Developer

Yolanda Winston—Applications Developer

Hardware

Joseph Lopez—Computer Hardware Supervisor

Kevin Buchanan—Computer Hardware Technician

Austin Counts—Computer Hardware Technician

Christopher Counts—Computer Hardware Technician

Information Security Services

Aaron Munoz—Chief Information Security Officer

David Kinch—Information Security Administrator

Lenelda Pennington—Information Security Administrator

Instructional Services

Classroom Technology:

Clifton Overton—Manager, Instructional Technology

Dwayne Adams—Instructional Classroom Technician

Justin Beck—Instructional Classroom Technician

Scott Gilbert—Instructional Classroom Technician

MacDonald, Douglas—Instructional Classroom Technician

Stowe, Lori—Administrative Assistant

Media Production:

Deana Ray—Manager, Media Production

Kaiser, Lauren—Audio/Visual Production Coordinator

Price, Jess—Manager, Video Conferencing

Van Pelt, John—Graphic Media Design Coordinator

Network Infrastructure Services

Tony Fleming—Director, Network Infrastructure
Networking:

Hollis Mitchell—Data Center Operator

Warner Kimbrell—Assistant Director, Networking

Craig Baugh—Network Engineer

Paul Bibbins—Network Engineer

Caleb Eaton—Network Engineer

John Saxton—Network Engineer

Eric Wersal—Network Engineer

Construction Management:

Patti Sellers—Associate Director, Construction Management

Glenda Boche—Coordinator, IT Construction

Infrastructure Services:

Jason Miller—Assistant Director, Infrastructure

Ryan Norris—Infrastructure Technician

Printing and Copying Services

Bob Goode—Manager, Printing Services

Cindy Matthews—Administrative Program Specialist

Brandi Carroll—Digital Copy Operator

Howard Horne—Pre-Press Specialist

Melinda Portillo—Customer Service Copy Shop

Tim Ybarra—Offset Press Operator

Telecommunications

Travis Cook—Executive Director, Telecommunications

Darlene Housewright—Administrative and Telecommunications Assistant

Technical Services

Travis Cook—Deputy Chief Technology Officer

Darlene Housewright, A.B.A.—Administrative and Telecommunications Assistant

Hollis Mitchell, B.G.S.—Computer Operator

Network Services

Tony Fleming, B.S.—Associate Director, Network Services

Craig Baugh—Network Engineer

Paul Bibbins—Network Engineer

Caleb Eaton, B.A.A.S.—Network Engineer

Warner Kimbrell—Network Engineer

John Saxton—Network Engineer

Eric Wersal, B.B.A. – Network Engineer

Infrastructure Services

Patti Sellers— Associate Director, Infrastructure Services

Stephanie Polly—Sr. Network Project Coordinator

Glenda Boche, B.S.—Network Projects

Terri Robinett—Communications System Specialist

Printing and Copying Services

Bob Goode—Manager, Printing Services

Cindy Matthews—Administrative Program Specialist

Brandi Carroll—Digital Copy Operator

Howard Horne—Pre-Press Specialist

Tim Ybarra, H.S.—Printing Cert Offset Press Operator

Hardware and Purchasing

Joseph Lopez, B.S.—Computer Hardware Supervisor

Kevin Buchanan—Computer Hardware Technician

Austin Counts, B.A.—Computer Hardware Technician

Christopher Counts, A.S. – Computer Hardware Technician

Ken Do—Computer Hardware Technician

Terrie Harbour—Purchasing Specialist

Information Security Services

James Mayne, B.S., B.A., B.S., M.S.—Director, Information Security Services

David Kinch, B.A.—Information Security Engineer

Lenelda Pennington, B.S.—Information Security Engineer

Enterprise Application Services

Joshua Harmon, B.A.—Director, EAS

Richard Yantis, B.B.A.—Associate Director , EAS

Stephen Carr, B.A., B.S.—Applications Developer

Ben Crenshaw, B.S.—Applications Developer

Susie Davis, B.B.A., M.B.A., C.P.A.—Applications Developer

Faina Feldman, B.S., M.S.—Application Developer

Toby Leonard, B.S.—Applications Developer

Cindy McCray, B.F.A, M.L.A.—Applications Developer

Michael Perales, B.B.A.—Applications Developer

Michael Selman, B.B.A, M.B.A.—Applications Developer

Joel Smith, B.A., M.B.A., J.D.—Applications Developer

Shawn Spangler, B.S.—Applications Developer

Jeffrey Stanley, B.S.—Applications Developer

Steve Taylor, B.S.—Applications Developer

Huy Tran, B.A.—Applications Developer

Yolanda Winston, B.B.A., M.L.A.—Applications Developer

Computer Systems

Craig Carlson, B.B.A.—Associate Director, Computer Systems

Ann Bailey, B.B.A, M.L.A.—Manager of Systems Labs

Mark Cook, B.S.—Client Server Administrator

Jon Eidson, B.S., M.B.A.—Sr. Database Administrator

Sean Gillaspy, B.S.—Administrator, Systems Labs

Jim Gribble, B.S.—Administrator, Systems Labs

Thomas Guidry, B.B.A.—Systems Administrator

James Holloway, B.S. – Systems Administrator

Philip Howell—Systems Administrator

David Jewett—System Administrator

Josiah Miller, B.A.—Systems Administrator

Aaron Munoz, B.A., B.S.—Server Security Administrator

Brian Nevius—Systems Administrator

Stephen Meyers—Systems Administrator

Tommy Riley, B.B.A.—Database Administrator

Shelley Shuga, B.B.A. – Systems Administrator

IT Support

Joshua Tooley, B.S.—Associate Director, IT Support

Rob Allen, B.A, M.A.—Customer Services Consultant

Karen Bowerman, B.S.—Sr. Customer Services Consultant

Carlene Coover, B.A., M.B.A.—IT Technical Trainer

Alan Crume, A.A.,  B.S., D.D.—Customer Services Consultant

Cathleen Dawson-Jackson, A.A.—Sr. Customer Services Consultant

Charles Dewar, M.B.A.—IT Coordinator, Harris

Coleman Gee, B.S.—Sr. Customer Services Consultant

Trey Ivy, B.S.—IT Coordinator, Provost

Jonathan McNair, B.S. – IT Coordinator, Student Affairs

Matt Coffer, B.A.—IT Support, Athletics

Rebecca Glass, B.S.—Sr. Customer Services Consultant

Michael Glass, B.A., B.A.—Frontline Operations Coordinator

Lori Russell, B.A.—Customer Services Consultant

Susan Bartlett, B.B.A., M.L.A.—Customer Services Consultant

Matthew Thomas, B.S.—IT Coordinator, AddRan/Education